Az egészségügyről mindenkinek

Egészségügyi hírek és érdekességek

Az értelmi sérült fiatalok önállósodásáért

2015. február 17. - A mi világunk

Elindult az értelmi sérült fiatalok önálló életvitelét támogató és előkészítő Fészekhagyó Program. A kezdeményezés 2014. október és 2016. március között a William Szindróma Társaság projektjeként, a Norvég Civil Támogatási Alap támogatásával valósul meg. 

A Fészekhagyó Programban húsz értelmi sérült fiatal vesz részt, négy önkéntes és két gyógypedagógus szakember támogatásával. A program során tréning alkalmakon sajátítják el a teljesen önálló élethez nélkülözhetetlen mindennapi tevékenységeket. A képzéseken a résztvevők kommunikációt, rendezvényszervezést valamint a jogokkal és kötelezettségekkel kapcsolatos tudnivalókat is tanulnak.

Az értelmi sérült fiatalok önállósulása érdekében a szülők támogatására is nagy hangsúlyt helyez a program. Ezért sor kerül egy húszórás, zárt csoportos szülőtréningre is, ezzel segítve, hogy a szülők könnyebben el tudják engedni gyermekeiket és megfelelően tudják támogatni önállósulásukat.

A Fészekhagyók fejlesztése és saját életük kialakítása érdekében a szervezők elindítottak egy Facebook oldalt is (https://www.facebook.com/feszekhagyok), ahol a projekttel kapcsolatos aktuális bejegyzések mellett – kis videók formájában – otthon megoldandó feladatokat is kapnak a résztvevők. Ez a vidéki tagok programba kapcsolását és az otthoni gyakorlást is támogatja, illetve az értelmi sérült fiatalok közti kommunikációt és az interaktivitást is segíti.

A Fészekhagyó Programnak fontos részét képezi a rendezvényszervezés. A fiatalok 2014. október óta már több konferencia lebonyolításában is részt vettek, de a projekt első saját rendezvényére is sor került idén január 3-án. Az újévi buli szervezésében jelentős részt vállaltak a Fészekhagyók: kiválasztották a helyszínt, összeállították a meghívottak listáját, elkészítették a meghívókat, a dekorációt és a hidegtálakat, megtervezték a programot, kiválasztották a zenéket, fogadták a vendégeket. A rendezvény nagy sikert aratott, az újévi buli példáján keresztül pedig a Fészekhagyók közelebb kerülhettek a rendezvényszervezés megismeréséhez.

Azzal, hogy maguk is kivették a részüket a rendezvényszervezésből, a buli teljes mértékben az ő igényeiket és érdeklődésüket tükrözte. Az értelmi sérült fiatalok – kilépve a mindennapi konvenciók gyakran egyhangú, unalmas világából – új, nem mindennapi ötleteket adtak. Sokat tanulhatunk tőlük, módszereik színesebbé és meglepetésekkel telivé tehetik a néha egyhangú mindennapjainkat. A program sok tanulsággal, lelkesedéssel folytatódik tovább, és bizonyára újabb tapasztalatokat szolgáltat majd az értelmi sérült fiatalok igényeiről.

A Magyar Williams Szindróma Társaságot 1999 elején érintett szülők alapították. Célja az országban nagyrészt ellátatlan Williams-szindrómás gyermekek, fiatalok és családjaik teljes körű megsegítése, érdekeik képviselete, védelme, és szolgálata, társadalomba történő integrációjának elősegítése. A társaság szeretné, hogy e krónikus betegek a számukra potenciálisan legmagasabb elérhető szinten élhessenek, hogy társadalmilag elfogadottá és önálló életvitelre képessé váljanak és így beilleszkedhessenek a társadalomba. A társaság tevékenysége az egész ország, sőt, a környező országok magyar lakta területeire is kiterjed. A társaság a RIROSZ és az Európai WS Szövetség alapító tagja.

Bővebb információ: www.williams.org.hu , https://www.facebook.com/mwszt

(sajtóközlemény)

A bejegyzés trackback címe:

https://magyar-orvosok.blog.hu/api/trackback/id/tr387183991

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása