A Markusovszky-ösztöndíjprogrammal egy rezidens akár 275 ezer forintot is hazavihet, szakorvosként viszont 160 ezer forintra csökken a fizetése. A rezidensszövetség szerint az orvosi béreket minimum 400 ezer forintra kellene emelni.
Az egészségügyi engedélyezési hivatal adai szerint majdnem egy évfolyamnyi, 948 orvos döntött úgy 2014-ben, hogy más országban praktizál. Öt év alatt több mint 11 ezer egészségügyi dolgozó vándorolt ki, közöttük 6 ezer orvos és mintegy 3 ezer ápoló. A statisztika szerint a kérelmezők száma 2012-ig folyamatosan nőtt, majd a 2013-as visszaesés óta stagnál.
"Valamelyest csökkent, nyilván nem utolsósorban köszönhető ez a rezidensösztöndíjaknak és egyéb intézkedéseknek; hozzáteszem: a 2012-13-as bérfejlesztés sem volt jelentéktelen. Ezért hangsúlyozzuk, hogy ezt folytatni kellene, és kiszámíthatóvá tenni" - fejtette ki Éger István a Magyar Orvosi Kamara elnöke.
Az úti cél általában Németország, Nagy-Britannia vagy Svédország. A kivándorolt orvosok egyharmada 30 év alatt van. A Magyar Rezidens Szövetség szerint a kormánynak újabb lépéseket kell tennie a szakemberek itthon tartásáért. Egy rezidens gyermekgyógyász havi nettó 275 ezer forintot is kereshet, ám ha letette a szakvizsgát, akkor a fizetése 160 ezer forintra csökken, a felelőssége viszont többszörösére nő.
"Minimum 400 ezer forint az a bér, amiért már nem fogadnának el hálapénzt, illetve itthon maradnának a szakorvosok is - mondta Dénes Tamás, a Magyar Rezidens Szövetség elnöke. - A jelenlegi körülmények között nem csábíthatók haza az orvosok. Amennyiben a béreket rendezzük, a hálapénzeket megszüntetjük, és hálapénzrendszer mellékhatásait kiiktatjuk, akkor igenis hazajönnek."
A kormány jogszabályt módosítana annak érdekében, hogy az orvosok fizetése ne csökkenjen a szakvizsga után sem. "Folyamatban van egy olyan jogszabály tárgyalása, most már nem is előkészítése, amely a fiatal orvosok képzésének rendszerét tekinti át, és azt kívánja elérni, hogy a rezidensidőszak lejárta után se csökkenjen a jövedelmük. Van egy olyan javaslatunk is, amely akár az orvostársadalomnak is olyan megoldást jelenthet, amely az ebből adódó bérfeszültségeket is kezeli" - közölte Zombor Gábor egészségügyi államtitkár.
A fiatal orvosok Magyarországon tartására a kormány mintegy 2,8 milliárd forintot fordít 2015-ben, ez a tavalyi támogatás kétszerese.
(sztarklikk.hu)